ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ
Отримайте Безкоштовну консультацію та персональну знижку

Net Metering та Net Billing. В чому різниця та яка система переможе?
26.01.2022
42

“Зелений” енергетичний перехід – один із ключових трендів і пріоритетів держави на найближчі роки. В умовах кліматичної кризи, бажання експортувати товари до Європи та досягти енергетичної незалежності держава має якнайшвидше запровадити ефективні механізми підтримки ВДЕ.

Що таке Net Metering та Net Billing?

Чистий облік електроенергії Net Metering – це механізм, що дає змогу власникам об’єктів відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) зберігати надлишки виробленої електроенергії в єдиній енергетичній мережі України, щоб використати їх за потреби.

Цей механізм – заміна “зеленому” тарифу, який підходить тільки для запуску ринку, але не для його постійної роботи. Net Metering успішно працює вже більш ніж в 70 країнах світу.

Як це працює на прикладі домашньої СЕС?

Найбільше енергії вона генерує в обідній час. Проте пік споживання енергії в будинку – вранці та ввечері, коли генерація менша.

Net Metering дозволить зайву енергію віддавати в загальну мережу, як в банк, щоб потім використати за потреби, наприклад, в темний час доби.

Net Billing – це один з видів Net Metering, який працює за схожим принципом. Відмінність полягає у тому, що надлишки, які віддаються в мережу, зараховуються не в кВт-год, а в гривнях, відповідно до ціни електроенергії на момент віддачі.

Кошти зараховуються на спеціальний рахунок споживача, і він може розраховуватись ними в майбутньому за електроенергію, спожиту з мережі.

У липні цього року Держенергоефективності презентувало концепцію впровадження в Україні Net Metering.

Однак вже у жовтні Міненерго заявило про роботу над впровадженням механізму Net Billing. Яка саме модель діятиме в Україні – буде відомо тільки після прийняття відповідної нормативно-правової бази.

Однак будь-який з цих двох механізмів здатний дати поштовх розподіленій генерації та зробити власні СЕС ще вигіднішими для бізнесу та громадян.

Що дасть українським просьюмерам нова система підтримки малих СЕС?

За останній рік багато бізнесів встановлюють станції виключно під власне споживання, розумний прилад обмежує надлишкову генерацію і видачу електроенергії в мережу.

Навіть без державної підтримки розподіленої генерації бізнесу вигідно мати власну СЕС через постійно зростаючі тарифи.

Коли з’явиться можливість віддавати або продавати надлишки виробленої енергії в мережу, підприємства зможуть сповна використати потенціал станцій і отримати ще більше вигоди.

Що стосується приватних домогосподарств, нова система підтримки малих СЕС дасть їм розуміння, які правила діятимуть після “зеленого” тарифу.

Коли з’явиться остаточна, затверджена урядом версія нормативно-правових документів щодо нової системи підтримки, стане зрозуміло, на які вигоди можуть розраховувати власники приватних будинків, що планують в майбутньому встановити СЕС у себе на подвір’ї.

У цьому контексті важливо пам’ятати про неминуче зростання тарифів для населення, які наразі штучно занижені.

Національний банк України зазначає, що вартість електроенергії для населення має щороку збільшуватись на 25%, щоб відповідати економічно обгрунтованому рівню.

Міжнародне енергетичне агентство (IEA) зазначає, що перед впровадженням будь-якої системи підтримки малої генерації уряд має провести глибокий аналіз економічних показників.

Найважливішим критерієм прийняття рішення про впровадження Net Metering або його варіацій має бути розрахунок сценарію, заснований на реалістичних припущеннях про фінансові збитки та вигоди, які він принесе.

Навіть якщо електроенергія продається за субсидованим тарифом або рахунки за електроенергію не оплачуються окремими групами споживачів (наприклад, державними установами), чистий облік принесе переваги, зменшуючи поточні втрати.

Загалом запровадження системи підтримки малих СЕС позитивно вплине на стабільність роботи енергетичної системи.

Поделиться записью

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!